GODINA LIV - 31. avgust 2001.godine

Nedeljni list u izdanju Javnog preduzeca za informisanje "Ibarske novosti" - Kraljevo. Adresa Redakcije : Ul. Cika LJubina br. 2. V. D. direktora i glavnog i odgovornog urednika: Radmila Veskovic; odgovorni urednik: Ivan Rajovic; Tehnicki urednik: Stojan Petkovic. Redakcija: Zoran Bacarevic (sport) Dragan Vukicevic (privreda) Predrag Markovic (drustvo) Milan Pantovic (gradska i selo) Slobodan Rajic (politika) Marko Slavkovic ( reportaze i Strsljen) Bojana Milosavljevic (kultura) fotoreporter Milisav Radovanovic. Predsednik Upravnog odbora: Dragan Hamovic. Telefoni: direktor i glavni i odgovorni urednik 312 - 504, odgovorni urednik 312 - 507, Pravna i opsta sluzba 312 - 505, Oglasno odeljenje 312 - 503. Godisnja pretplata 520 dinara. Za inostranstvo - Evropa 1560 dinara, Amerika i Australija 2080 dinara. Ziro racun: 41800 - 603 - 5 - 21 kod Sluzbe za platni promet Kraljevo. Kompjuterska obrada "Ibarske novosti". Stampa DD "Slovo" Kraljevo, Vojvode Stepe 45. Telefon: 036 - 332 - 312. Postarina placena u Posti 36200 Kraljevo. List izlazi petkom, rukopisi se ne vracaju.

Poziv na saradnju
  Postovani citaoci "Ibarskih novosti", pozivamo Vas da aktivnim ucescem doprinesete kvalitetu Vaseg i naseg lista. Svojim pismima, sugestijama, kritikom, kao i prilozima za "Strsljen" pomoci cete nam da "Ibarske" zadovolje interesovanje i potrebe sve sireg kruga citalaca i u pravom smislu postanu "rec i slika nase stvarnosti". Takodje pozivamo i nase sugradjane koji se trenutno ili trajno nalaze u drugim gradovima ili drzavama da nam se javljaju, buduci da se nase novine od nedavno nalaze i na Internetu, cime je krug nasih citalaca daleko prevazisao lokalne okvire , a nase novine postale dostupne svim Kraljevcanima na svim tackama Zemljine kugle. Posebno se obracamo ucenicima osmogodisnjih skola da nam salju svoje likovne radove, pesme, kratke price i zapise iz skolskih klupa, koje cemo objavljivati u posebnoj rubrici. Vase priloge, ne duze od jedne kucane strane, saljite na adresu: "Ibarske novosti" , Ulica Cika Ljubina broj 2, Kraljevo 36000. ili na e-mail uredniku
Redakcija

Knjiga "41 prica" Uvod - Sad si na vlasti i uzmi sta mozes
Vlada i dalje u ostavci
Kostunice, izvini se Baticu!
"Jedna lasta ne cini prolece"
Amerikanci u Kraljevu
Batinas otporasa izbacen iz sluzbe
Janco - Najbolji basista


Ivan RajovicVreme Sadasnje - Pise Ivan Rajovic
Sad si na vlasti i uzmi sta mozes

   
Kriza gradske vlade u Kraljevu postaje sve ozbiljnija stvar preteci da jos vise narusi vec uveliko poljuljano jedinstvo medju koalicionim partnerima unutar kraljevackog DOS. Naime, posle prelaska Mileta Koricanca (DS) na mesto nacelnika Raskog okruga, mesto predsednika Izvrsnog odbora je ostalo upraznjeno, odnosno tu duznost je vrsio potpredsednik Dejan Sreckovic (DS), pa se ocekivalo da, ukoliko se postuje koalicioni sporazum, a buduci da to mesto "pripada" DS, gospodin Sreckovic preuzme i mesto prvog coveka gradske vlade. Medjutim, odnosi izmedju DSS i DS na lokalnom nivou, najmasovnijih clanica DOS, bitno su poremetili ocekivani postupak izbora novog predsednika IO. U Medjuvremenu, predsednik SO Kraljevo dr LJubisa Jovasevic insistirao je na smeni sekretara Opstine, a DS je predsedniku uputila pismo u kojem od njega trazi da, kao koordinator DOS, predlozi mandatara za predsednika gradske vlade, ocekujuci da ce dr Jovasevic, ipak, ispostovati ranije potpisani sporazum i za predsednika predloziti nekoga iz DS. Ali, u jednom od javnih obracanja gradjanima dr Jovasevic je obecao da ce zatraziti od svih clanica DOS da predloze svoje kandidate, s tim sto je sebi ostavio pravo da i sam ima svoj predlog.
   Ovih dana dr Jovasevic je uputio pisma clanicama DOS, kojima, kako je i obecao , od njih trazi da predloze svoje kandidate za predsednika IO, potpredsednika i clanove Izvrsnog odbora. Odgovarajuci na predsednikov poziv, a posle konsultacija i sastanaka opstinskih odbora, sedam stranaka ( SD, PDS, ND, DHS, DC, SDU i NS) jednoglasno je odluceno da za predsednika IO bude predlozen Marko Petrovic (NS). U obrazlozenju predloga pomenutih stranaka, koje je kao saopstenje za javnost obznanjeno gradjanima, kaze se da bi se izborom Petrovica za predsednika IO "amortizovali ocigledni nesporazumi na relaciji DS - DSS i obezbedilo efikasno funkcionisanje lokalne samouprave i njenih organa, a gradjani bi bili postedjeni posledica politicke krize u vladajucoj koaliciji".
   Da bi stanje u kraljevackoj lokalnoj vlasti, bar delimicno bilo shvaceno, valja naglasiti i to da ovdasnja DOS ima 50 od 70 odbornika u SO Kraljevo. Odnosno, DS -17, DSS - 10, NS - 5, DHS, - 3, SD - 2, ND - 2, SDS - 2, PDS - 1, SDU - 1, ASNS - 1 i sest vanstranackih odbornika. Ovome bi trebalo dodati i DC , koji je, u medjuvremenu, postao clan DOS, ali nema odbornika. SPS ima 14, JUL 5, a SPO 5 odbornika. Buduci da su svi ovi podaci sporni i za rukovodstvo DOS , koja ovde odavno nije jedinstvena politicka organizacija, ove podatke bi trebalo primiti sa rezervom, posto su kvote bile drugacije (DS-18, a DSS 14 odbornika), ali su podaci verodostojni, jer su sacinjeni na osnovu zvanicne evidencije ( odbornicki kartoni) koja se vodi u Sluzbi protokola SO Kraljevo.
   Inace, u redovima kraljevackog DOS vec duze vremena, a verovatno i od samog dolaska na vlast, vlada netrpeljivost zbog cega se DSS, iz cijih je redova i predsednik SO, izdvojila u posebnu Odbornicku grupu, pre nego sto je ta partija osnovala poslanicku grupu u Skupstini Srbije. Nesporazuma nisu lisene ni ostale clanice DOS, pa sve cesce dolazi do "prepucavanja" na relacijama DSS-DS, a nisu retki ni napadi DHS i NS na DSS i obrnuto.
   Zbog svega pomenutog, a mozda i iz nekih drugih razloga, sto je manje verovatno, otkazana je, pa ponovo zakazana, ali bez prisustva novinara, sednica IO SO Kraljevo, koja je bila zakazana za utorak, a odrzana je u sredu, i koja je, pre svega, trebalo da bude posvece problemima koji, kako je obrazlozeno, nisu ni od kakve vaznosti za siru javnost. Moguce je, mada je malo verovatno, da ce stanje unutar kraljevackog DOS biti reseno na sednici SO koja je zakazana za cetvrtak, a koja, pored mnogo tacaka, na dnevnom redu ima i razresenje sekretara SO, koji je,pak, vec uputio ostro intonirano otvoreno pismo svom sefu dr Jovasevicu koji ga je, kako tvrdi ,i fizicki uklanjao sa radnog mesta.Potom bi trebalo da se pristupi izboru novog predsednika gradske vlade, potpredsednika i clanova Izvrsnog odbora.
   Sve ovo vuce korene jos iz vremena protesta 1996 - 97. godine, kada DSS, ne samo da nije ucestvovala u izrazavanju opstenarodnog bunta, vec je, kako kaze prof. dr Predrag Stojanovic, tadasnji predsednik OO DSS, a sadasnji predsednik OO DHS i potpredsednik ove stranke, od strane dr Vojislava Kostunice, tadasnjeg predsednika DSS, telegramom bio raspusten OO DSS, a predsednik OO izbacen iz stranke. Dolaskom na vlast Koalicije zajedno, koju su u Kraljevu cinili SPO, DS, GSS i "izdajnicko" krilo DSS, kostunicino "krilo" DSS je bila potpuno marginalna politicka organizacija sa ne vise od 3-4 clana, koja nije ucestvovala u vlasti ali se , redovno, putem konferencija za novinare, na kojima je govorio dr LJubisa Jovasevic, sadasnji predsednik SO, kriticki osvrtala na sve negativne pojave, bez obzira sa koje strane, leve ili desne, one dolazile. Ono sto mnoge ucesnike u politickom zivotu ovoga grada, a najvise clanove DS i DHS, najvise boli jeste cinjenica da jedna, kako kazu demohriscani, patuljasta stranka, koja je sve vreme bila protiv ulicnih protesta, na istim takvim manifestacijama dobije dobar deo lokalne vlasti i zavidnu reputaciju, bez obzira na istorijat svog delovanja. U svemu tome, potpuno su marginalizovani radikali, ciji projekat kanala Ibar- Morava- Dunav - Majna i luke u Kraljevu jos uvek izaziva smeh mnogih Kraljevcana.
   SPO, sa kadrovima koji su odavno "istroseni", pokusava da povrati nekadasnje pozicije, sve cesce se oglasavajuci posle visemesecnog cutanja. A leva koalicija, kako tvrde pojedini pripadnici DOS, sve masovnije nalazi utociste u redovma DSS. Uz sve pomenuto, valja naglasitii to da je Kraljevo specificna sredina, kako je to i predsednik Kostunica nedavno priznao boraveci ovde, u kojoj se sa gotovo stoprocentnom tacnoscu mogu prognozirati rezultati izbora. Osim toga, radi se o sredini, odnosno gradu, koji je nekada vazio za jedan od najcistijih na teritoriji bivse Jugoslavije. Danas je to grad sa procentualno najvise izbeglih, prognanih i raseljenih lica, koja su ovde nasla svoje utociste, ali koja su, takodje, u velikoj meri, promenila, ne samo demografsku sliku grada, vec i politiko raspolozenje gradjana, imajuci u vidu spoj domicilnog stanovnistava grada koji je dugo godina vazio za jedan od najvecih opozicionih centara u Srbiji i 30. 000 raseljenih sa Kosova cije je politicko raspolozenje, bar do nedavno, bilo dobro poznato. Nije potrebna neka narocita politicka mudrost, o cemu se u Kraljevu sve vise govori, da na nekim sledecim izborima kandidat Kosovara pobedi u trci za predsednika SO Kraljevo. U ovom kontekstu, bitno je pomenuti i to da je sadasnji predsednik SO dr LJubisa Jovasevic ostao poznat po tome sto je, sasvim opravdano, nsistirao na povratku raseljenih na svoja "ognjista", dok dr Predrag Stojanovic, koji se vec kandidovao za predsednika SO na nekim sledecim izborima, zagovara, sto je takodje logicno, saradnju i suzivot sa raseljenim licima na teritoriji grada Kraljeva.
   Uz sve pomenuto valja naglasiti i to da je Kraljevo grad koji je pretpreo najvise stete tokom protekle decenije, a i duze, i grad koji je postao "zrtva" politike prethodnog rezima, ali grad kojem ni jedna vlada nije nasla za shodno da izadje u susret i ucini nesto da se svi ono koji su ovde nasli svoje utociste, na neki nacin zbrinu. Ono sto je u svemu tome najgore jeste cinjenica da ljudi koji dolaze sa Kosova, osim sto primaju pakete humanitarne pomoci, kojima nisu zadovoljni, a za kojima prosto cezne domicilno stanovnistavo, grade velelepne kuce u sred grad i okolini, dok oni koji se smatraju starosedeocima ni posle dolaska demokratske vlasti nisu u stanju da obezbede ni minimum egzistencije. Uglavnom, u posterevolucionarnom periodu u Kraljevu, cini se da se niko vise ne snalazi najbolje i da je, posle ideje koja je imala za cilj rusenje diktatorskog rezima Slobodana Milosevica, uspostavljen sistem interesnih politickih organizacija u okviru, sada se slobodno moze reci, takozvanog DOS, gde je svaka clanica interesna organizacija koja funkcionise po principu :"sada si na vlasti i uzmi sta mozes". Najavljeno zasedanje SO Kraljevo, ukoliko se uopse odrzi, pokazace pravo stanje stvari u Kraljevu, mozda ce produbiti rascep medju clanicama DOS, a moguce je i da se nadje kompromis koji ce DOS-u omoguciti da ostane na vlasti, buduci da drugih "pretendenata na presto" u ovom trenutku nema.
  


DEVETA SEDNICA SKUPSTINE OPSTINE KRALJEVO
Vlada i dalje u ostavci

   Iako se ocekivalo da centralna rasprava na 9. sednici Skupstine opstine Kraljevo, koje je juce(cetvrtak) odrzana uz direktan TV prenos, bude o izboru predsednika i clanova Izvrsnog odbora Skupstine opstine Kraljevo, takav epilog je izostao jer je predsednik SO Kraljevo dr sci. LJubisa Jovasevic (DSS) vec na pocetku zasedanja obavestio odbornike da je u skladu sa Poslovnikom, u roku od 48 sati pre pocetka sednice, povukao svoje predloge o tome iz dnevnog reda (tacke 33 i 34). Dr Jovasevic je u obrazlozenju naveo kao razlog nedovoljno pripremnjene materijale i nedostatak relevantnih informacija da raspravu i odlucivanje. Tako je posle ovog zasedanja "opstinska vlada" i dalje ostala u ostavci jer je njen predsednik Mile Koricanac (DS), zbog izbora na duznost nacelnika Raskog okruga, jos 29. jula zvanicno podneo ostavku. Povodom izbora novog mandatara i nove opstinske vlade, inace, kao i na republickom nivou, u Kraljevu se diglo dosta prasine jer Demokratska stranka trazi to pravo za sebe, grupa od 7 clanica DOS-a u Kraljevu (NS, DHS, SD, ND, PDS, SDU, DC) je predlozila svog kandidata, dok predlagac dr Jovasevic (DSS) zadrzava to pravo iskljucivo za sebe, isticuci da ce uvazavati prvenstveno strucne sposobnosti kandidata.
  U znaku podeljenosti odbornika, pre svega vladajuce koalicije DOS (50 od 70 odbornika u SO), proteklo je jos jedno kadrovsko resenje. Naime, 8. avgusta Izvrsni odbor SO Kraljevo svojim resenjem za direktora Sluzbe za zaposljavanje u Kraljevu (pokriva opstine Kraljevo, Raska i Vrnjacka Banja) imenovao je LJiljanu Radonjic (DS), a za direktora Predskolske ustanove "Olga Jovicic Rita" (sa kojeg se mesta Radonjicka povukla) postavio Milana Samardzica (DS). To je na ovom skupstinskom zasedanju izazvalo burnu raspravu jer je takvu odluku "opstinske vlade" trebalo da potvrdi Skupstina. Vecinom glasova, medjtim, odbornici nisu potvrdili resenje Izvrsnog odbora, cime je ono fakticki ponisteno. Obrazlozenje skupstinske vecine je bilo da je Izvrsni odbor ciji je predsednik u ostavci Mile Koricanac, clan Demokratske stranke, na ovaj nacin prekoracio svoja ovlascenja i na "mala vrata" pokusao da mimo Skupstine cija je to nadleznost imenuje "svoje" kadrove (iz DS), iskoristivsi clan Statuta koji takvo pravo daje "opstinskoj vladi" samo u vanrednim situacijama, kada SO nema mogucnosti da se redovno sazove. "Nije bilo potrebe za zurbu u kadrovanju", receno je na sednici. Ovakva skupstinska odluka, medjutim, dovela je do revolta pre svega odbornika i prisutnih funkcionera Demokratske stranke koji su zbog toga napustili danji tok zasedanja. Pravici su zamoljeni da protumace da li pomenuta Ustanova i Sluzba posle ove sednice imaju direktore, a to je bio povod da neki vanstranacki odbornici konstatuju da je "ovo jedina zemlja u kojoj zakone treba stalno tumaciti", dok su predstavnici OG SPO (5 odbornika) podsetili da je slican "kadrovski puc izvrsen u JKP Pijaca kada je nelegalno smenjen dotadasnji direktor i postavljen vrsilac duznosti".
  Inace, u nastavku je Skupstina, bez odbornika DS-a, sto znaci da su u vecini slucajeva glasali zajedno odbornici pozicije (DOS) i opozicije (SPS, SPO, JUL), donela jos nekoliko vaznih odluka. Za diretora JP Ibarske novosti imenovana je dosadasnji v. d. Radmila Veskovic, za direktora JKP "Pijaca" dosadasnji v. d. Veljko Konjokrad i za direktora Direkcije za izgradnju Milutin Mandic. Posle duze rasprave usvojen je predlog Odluke o pristupanju izradi izmena i dopuna Regulacionog plana centra grada Kraljeva, uz radni zakljucak da strucne sluzbe i Izvrsni odbor o ovom dokumentu otvore siroku javnu raspravu. Usvojen je novi koncept pomena na streljane oktobra 1941. godine u Kraljevu.
  U prisustvu tzv. "trafikanata" i vlasnika kioska i njihove gromoglasne aplauze vecinom glasova doneta je i odluka da se privremeno obustavi sprovodjenje opstinske Odluke o postavljanju kioska u centralnoj gradskoj zoni i da Izvrsni odbor pripremi novi predlog takve odluke, uvazavajuci primedbe iz rasprave, pre svega da treba pruziti prece pravo zakupa poslovnicama Politike i Borbe i JP Ibarske novosti i nekim drugim dugodisnjim zakupcima, kao i da mogu da zakupe vise od jednog objekta, cime njihovi radnici (oko 40 "trafikanata") nece ostati bez posla.


Potpredsednik DHS prof. dr Predrag Stojanovic na konferenciji za stampu
Kostunice, izvini se Baticu!
  
Poprilicno nedefinisana i nelogicna kampanja, koju vodi DSS, kako je receno na konferenciji za novinare OO DHS Kraljevo, bila je povod da se ova stranka oglasi i saopsti svoje stavove koje je preneo potpredsednik DHS , narodni poslanik i predsednik OO prof. dr Predrag Stojanovic.
   Ono sto DHS trazi u ovom trenutku jeste zahtev da se dr Vojislav Kostunica izvini Vladanu Baticu zbog neargumentovanih napada koje vec mesecima DSS "'vezba na Vladanu Baticu i jos nekim ljudima iz DHS. Takvo ponasanje ne donosi nista dobro, a pokazalo se i to da su nekakvi jalovi papiri koji dolaze iz kabineta predsednika SRJ jalovi i u tom smislu sto ne potkrepljuju njegove ionako bombasticno uvek najavljivane optuzbe, rekao je dr Stojanovic. On je, takodje, podsetio na cinjenicu da je Vojislav Kostunica bio protiv nominovanja Vladana Batica za ministra pravde u Saveznoj vladi.
  Vojislav Kostunica neprekidno insistira na tome da je izrucenje Milosevica Hagu protivustavni akt, ali on sve vreme i izlazi iz svojih ustavnih ovlascenja cime taj legalista zloupotrebljava svoj ustavni polozaj. Mesto predsednika SRJ nije nista drugo do jedno reprezentativno mesto po Ustavu, i ukoliko Kostunica zeli vise vlasti, morace da se kandiduje za mesto koje nosi vise vlasti, a to je mesto srpskog premijera ili predsednika Srbije. Kostunica ni na koji naci ne bi trebalo da sa svojim Kabinetom, koji je, kako sam kaze, postao mesto za plakanje, glumi socijalnu ustanovu. Sa druge strane, rekao je Stojanovic, on bi trebalo da radi i ono sto mu nalaze profesionalizam pravnika, a to je da pocne da podnosi krivicne prijave protiv svih onih koji rade kako on misli da ne bi trebalo. Ali on, mrtav hladan, kaze da se siri kriminalizacija drustva, a ne nudi ni jedan dokaz za to. Javno nagrdi ministra policije i na tome se zavrsi. Dakle, kod njega neko nekoga tuzi, pa onda Kostunica tuzaka razlicite ministre i Vladu kod javnosti . Trebalo bi da se uozbilji Vojislav Kostunica i izvini javno Vladanu Baticu. Ja Kostunicu znam odavno, kao coveka koji nije bio preterani demokrata i koji je mene telegramom isterao iz DSS i raspustio OO u Kraljevu. Komunikacija koju on pokusava da vodi je komunikacija vrhovnog zreca, jednog jedinog postenog coveka u politickom zivotu. Trebaaalo bi da on uradiono sto se od njega ocekuje u saveznoj drzavi , a ne sme da se mesa u rad republicke vlade Srbije. Zasto se ne mesa u rad Crnogorske vlade,tamo ne sme ni da pisne, a ovde deli packe i obrasce za rad. I neka kaze sta radi i da li to radi kao predsednik SRJ ili predsednik DSS. Ne moze on u istom trenutku da obavlja te dve funkcije, jer to i nas Ustav izricito zabranjuje. Dosta nam je takve price i na lokalnom nivou i na republickom, rekao je dr Stojanovic. Kad neki za koje nikada u zivotu niste culi, Prorokovici, Mihajlovi i drugi, pocnu da vam drze pridike , to je u najmanju ruku od jedne patuljaste stranke, kakva je DSS bio pre izbora, zaista mnogo. DSS je patuljasta stranka sa patuljastim kadrovima, sem casnih izuzetaka kao sto su Marsicanin, Sami i...
   Kada je nasa stranka u pitanju, rekao je Stojanovic, mi cemo vrlo ozbiljno uzeti u razmatranje ponasanje svih koalicionih partnera, a od predsednika Kostunice trazimo da postuje ustavne okvire uz, ponavljam, obavezu da se javno izvini Vladanu Baticu, rekao je na kraju potpredsednik DHS i republicki poslanik prof. dr Predrag Stojanovic.


REC ODBORNIKA - Svetislav Andjelkovic (DOS, IJ 55 Vrdila)
I"Jedna lasta ne cini prolece"
   "Nisam formalno clan nijedne politicke stranke, ali samiim tim sto sam na izborima bio na kvoti DSS-a znaci da sam se opredelio za jednu politicku opciju. Mislim da clanska karta nista ne znaci. Politicki sam se angazovao pre svega zbog sto sam bio za drustvene, demokratske promene i to me i danas najvise interesuje. Medjutim, tu vrlo brzo dolazimo do istine iz narodne izreke "Sto budala zamrsi, sto pametnih ne moze lako da odmrsi"!U novoj vlasti, pak, jos nemamo, u ovom trenutku dovoljno kvalitetnih ljudi da bi to klupko mogli da odmrse. Jedna lasta ne cini prolece, a u obe vlade, saveznoj i republickoj, vrlo je mali broj sposobnih eksperata za odredjene oblasti.
  Recimo, sta se desava u Kraljevu? Imali smo nekoliko kvalitetnih ljudi koji su dosli na najvise funkcije, ali, objektivno, sami, bez kvalitetnih saradnika, nisu mogli da iznesu teret teske situacije u kraljevackoj opstini. Na primer, predsednik Skupstine opstine Kraljevo od pocetka je bio vrlo agilan, energican, spreman na saradnju i razgovor, imao je puno dobrih ideja i jaku zelju da ih realizuje, ali iz pomenutih razloga to nije mogao sam da ostvari a nema ni dovoljnu podrsku saradnika. (Licno smatram da i u drzavi i u kuci mora da se zna ko je glavni i da je za Kraljevo sreca sto je jedan takav covek na njenom celu, samo ga treba iskoristiti na pravi nacin). Osim toga, i sadasnji Zakon o lokalnoj samoupravi vezuje mu ruke jer on je samo "predsedavajuci" a ne i gradonacelnik sa velikim ovlascenjima i zato svi sa nestrpljenjem ocekujemo novi Zakon koji treba da dovede do decentralizacije vlasti i jacanja polozaja grada, opstine, pa i mesne zajednice. Naravno, ja nisam za totalnu decentralizaciju jer jedan broj neophodnih, najvaznijih funkcija, kao u razvijenoj Evropi (Nemacka, Engleska) mora da ostane na saveznom i republickom nivou.
  Kad su Vrdila i selo uopste u pitanju, smatram da nije dovoljno u selu napraviti put, skolu, uvesti struju i telefon, vec treba nastojati da se mladi ljudi koji su tu rodjeni na selu i ostanu!!! Moje selo je 10 kilometara udaljeno od centra Kraljeva, ima izgradjenu kompletnu infrastrukturu (asfaltni put, skola, veterinarska stanica...), ali smo dosli u situaciju da ostajemo bez mladih ljudi koji sve vise gravitiraju gradu a nas kraj je Bogom dan za stocarstvo i vocarstvo. Nazalost, i u Vrdilima, kao u drugim srpskim selima, prvo smo pravili skole u kojima smo obrazovali nasu decu, zatim smo im napravili puteve da odu u gradove i svet "trebuhom za kruhom", a na selu su nam ostala staracka domacinstva. Nikad se nisam slagao sa tezom da mladi ljudi nece da rade i zive na selu, samo im treba omoguciti da rade, zarade i pristojno zive od svog rada, od cega bi i drzava imala ogromnu korist.
  Nekada je u Vrdilima postojala napredna zemljoradnicka zadruga sa 60-tak zaposlenih mestana, uglavnom mladih, kojii su, zahvaljujuci tome ostali da zive na dedovini i ocevini, pozenili se i dobili potomstvo. Toga vise nema. Zato zadrugu, ali i neke prehrambene preradne pogone treba ponovo pokrenuti i izgraditi jer selo i poljoprivreda su proslost i buducnost Srbije".


"JASEN" PRED NOVIM POSLOVIMA
Amerikanci u Kraljevu
  
Predstavnici dve Americke firme posetili su kraljevacku industriju "Jasen" sa namerom da postignu dogovor oko plasiranja Jasenovih proizvoda na americko trziste. Do sastanka je doslo posredovanjem velike izraelske firme koja je dugogodisnji partner kraljevacke fabrike namestaja. Sa Amerikancima je dogovorena proizvodnja sedam kontejnera polica za knjige, mini biblioteka, a do kraja septembra bi trebalo da bude isporuceno cetiri kontejnera polica od iverice i tri kontejnera polica od panel ploca. Vrednost ugovorenog posla, samo do kraja ove godine, dostici ce oko 900.000 dolara, a saradnja ce se nastaviti i posle toga.
   Posle tri godine uspesne saradnje obim poslova sa izraelskim partnerima je povecan , a oni su ove godine doveli i nove partnere iz Amerike, sto ce doprineti jos vecem obimu proizvodnje, odnosno da ce njena vrednost dostici cak 2 miliona dolara, kaze LJubo Kiridzic, direktor "Jasena". Ono sto je u svemu tome najbitnije jeste da su, kako kaze direktor, pogodjenim poslovima kapaciteti fabrike uposleni sto odsto, radnici su povuceni sa placenog odsustva, a najavljena su i zaposljavanja novih radnika.
   Jedan od predstavnika nove Vlasti i covek koji se do sada, sa manje ili vise uspeha, najvise angazovao na "ozivljavanju" kraljevacke posrnule privrede, nacelnik Raskog okruga Mile Koricanac, ovoga puta , ne bez naglasenog zadovoljstva , kaze kako je u pocetku to bila jedna obicna, prazna stolarska radionica sa sedam - osam ljudi. Danas je to prava fabrika namestaja u kojoj radi oko 200 ljudi po deset sati dnevno i subotom i nedeljom. Imajuci to u vidu, svi su izgledi da bar za kraljevacku drvnu industriju predstoje bolji dani, koji se vec dosta dugo i najavljuju i cija je realizacija, izgleda, konacno zapocela.


MUP I OTPOR NA ZAJEDNICKOM ZADATKU
Batinas otporasa izbacen iz sluzbe
  
Povodom nedavnog dogadjaja u Raski, kada je suspendovani policajac pretukao aktivistu Otpora, odrzana je zajednicka konferencija za novinare na kojoj su govorili predstavnici MUP Kraljevo i aktivisti Otpora iz ovog grada.U saopstenju za javnost nacelnika SUP Kraljevo, Odeljenja u Raski, majora Milorada Drazovica, se kaze:
   " Povodom objavljenih informacija sa odrzane pres konferencije NP "Otpor" i UGS "Nezavisnost" u vezi incidenta u Raski, na lokalnoj televiziji i lokalnom listu u Kraljevu, listu "Danas" i "BK" televiziji, Sekretarijat unutrasnjih poslova Kraljevo daje sledece saopstenje:
   Pripadnici Sekretarijata unutrasnjih poslova Kraljevo - Odeljenje u Raski, podneli su zahtev za pokteranje prekrsajnog postupka protiv Marjana Vujanca (24) iz Beoca, Opstina Raska, bivseg policajca Odeljenja unutrasnjih poslova u Raski, za prekrsaj iz clana 6. st. 3. Zakona o javnom redu i miru i istog, 23. avgusta ove godine, oko 18.00 sati, uz zahtev, priveli Opstinskom organu za prekrsaje u Raski.
   Utvrdjeno je da je Vujanac, zbog ranijih nesporazuma, 21. avgusta ove godine u 16.00 sati, na uglu ulica Dusanove i Predraga Vilimonovica u Raski, fizicki napao Prvoslava Karanovica (27) iz Raske, zadavsi mu dva udarca u predelu glave, usled cega je Karanovic pao.
   Odmah nakon ovoga Karanovic se, radi ukazivanja lekarske pomoci, javio u Dom zdravlja u Raski gde nisu ustanovljene nikakve vidne povrede. Oko 23.00 sati Karanovic je, zaleci se na bolove u glavi, ponovnim dolaskom u Dom zdravlja u Raski, na svoj zahtev, od dezurnog lekara uzeo uput i otisao u Medicinski centar u Novom Pazaru. Dolaskom na Odeljenje hirurgije u Novom Pazaru, 22. avgusta 2001. godine u 00,40 sati Karanovicu je dat usmeni savet lekara. Nacelnik hirurgije Sinan Marovac je izjavio da ne moze da se izjasni o kvalifikaciji povrede, da sa sigurnoscu moze reci da se ne radi o teskim telesnim povredama i da je u pitanju da li se uopste radi i o lakim telesnim povredam.
   Sudija Opstinskog organa za prekrsaje u Raski je, nakon ispitivanja Vujanca, ostecenog i svedoka, pustio Vujanca, a postupak ce biti nastavljen.
   Protiv Marjana Vujanca, zbog ucinjenih tezih povreda radne obaveze i duznosti, do sada je vise puta vodjen disciplnski postupak u periodu izmedju 12. maja prosle i 17. avgusta ove godine, kada je izrecena disciplinska mera - prestanak radnog odnosa."
   " S obzirom na to da se detalji ovog slucaja vec znaju , a i da su ponovljeni u saopstenju, ja ne bih vise detaljisao oko tog incidenta, jedino sto bih naglasio jeste to da Narodni pokret Otpor u Kraljevu izrazava zaista veliko zadovoljstvo, s obzirom na ostvarenu saradnju sa pripadnicima SUP-a", rekao je Vladimir Marovic, aktivista OTPOR-a. Zapravo, nastavio je on, poznato je kakav je odnos pripadnika SUP-a i pripadnika OTPOR-a u ranijem periodu bio u citavoj zemlji, a s obzirom na nase delovanje i prevashodne ciljeve koje imamo u kampanji "Otpor kriminalu" zeleo bih samo da naznacim to da smo ostvarili izuzetnu saradnju sa pripadnicima SUP-a jos pre dva meseca kada smo im nagovestili da cemo ovu kampanju zapoceti. Za sada imamo harmonicno i koordinirano delovanje. Povodom konkretnog slucaja, naglasio je Marovic, insistiramo i dalje na adekvatnom delovanju i reagovanju nadleznih organa povodom ovog slucaja , a naravno, ukoliko bude potrebno, i u buducnosti, mada se nadamo da do toga nece doci.
   Drugi aktivista OTPOR-a, Bojan Brkic, je rekao kako je u cilju uspesnog odvijanja kampanje "Otpor kriminalu" svim gradjanima Srbije u interesu da dodje do harmonizacije izmedju gradjanstva i pravnog sistema. Da bi do toga doslo, rekao je on, neophodno je izvrsiti neke promene. Promene su delimicno izvrsene, na zalost, u konkretnom slucaju u Raski konkretno i iskljucivo, sto se tice drzavnih organa, samo u lokalnom SUP-u, dok promene u Sudu i Tuzilastvu, ni tamo kao ni u Kraljevu, nisu ni dotaknute. Brkic je zbog toga jos jedanput apelovao da se nadlezni ozbiljno "uzmu upamet" i da te stvari definitivno i rese.
   Nacelnik Odeljenja potpukovnik Dragoljub Pesic je pohvalio saradnju sa aktivistima OTPOR-a, za koju je rekao da je na vrlo dobrom nivou i da se u kampanji "Borba protiv kriminala" to i potvrdjuje. On je istakao da je velika pomoc aktivista OTPOR-a u pruzanju podataka o svim vrstama krivicnih dela. On je, takodje, naglasio da ocekuje i od svih ostalih gradjana da akciju podrze u borbi protiv svih vidova kriminala, kako bi nam zivot bio lepsi i bezbedniji.   


Kraljevcani na 41. Saboru trubaca u Guci
Janco - najbolji basista
  
Kao i uvek, Kraljevcani su na svoj nacin obelezili i ovogodisnji, 41. po redu, dragacevski sabor trubaca u Guci, odrzan od 24. do 26. avgusta.
  Na finalnom takmicenju - zavrsnoj smotri trubackih orkestara, basista kraljevackog orkestra "27. septembar" Dragan Janicijevic Janco proglasen je od 5-clanog strucnog zirija (muzikolozi iz Beograda) za najboljeg basistu i kao takav dobio odgovarajucu novcanu nagradu. Time je nastavljena tradicija uspeha kraljevackih trubaca jer su na proslogodisljem saboru osvojili trece mesto medju orkestrima. Uspeh je utoliko znacajniji ako se zna da je na ovogodisnjem saboru nastupio 21 orkestar sa oko 200 trubaca koji su to pravo stekli na kvalifikacijama na kojima je ucestvovalo oko 200 trubackih orkestara sa oko 2000 sviraca. Kraljevcani su nastupili sa pesmom "S one strane Morave" i kolom "Zvecanka" ("Meljacko kolo"). Prvu trubu osvojio je Boban Markovic iz Vladicinog Hana, najbolji je orkestar bio sastav Milana Mladenovica iz Vranja, a prvu nagradu publike osvojio orkestar Gvozdena Rosica iz Rtiju.
  Inace, kraljevacki orkestar se kvalifikovao za sabor u Guci na predtakmicenju u Kotrazi. Za tri dana u Guci, pored zabavljanja gostiju, obavljao je i razne druge "zadatke" pa je tako pratio i momacka nadmetanja u narodnom viseboju na kojima je pobedio cetvorostruki harambasa iz Crne Bare sa "Hajduckih veceri" kod Bogatica Goran Pejovic (27) koji je pobedio u tri od 5 disciplina (skok u dalj iz mesta 2,95, skok u vis iz mesta 1,25 i bacanje kamena sa ramena 15,30 metara). I ove godine na saboru je prikazana izlozba samoukih slikara i vajara i dragacevskih tkalja, odrzano takmicenje zdravicara i promovisano vise knjiga o narodnom stvaralastvu.
  Inace, na saboru u Guci nastupila je i mesovita pevacka grupa iz Oplanica koja je "oplemenila" takmicenje mladih trubackih orkestara u subotu 25. avgusta ispred Doma kulture u Guci, pred velikim brojem posmatraca.

 

MailboxIbarske novosti mailbox: Ivan Rajovic

 

__________________________Ibarske_novosti_RTV_Kraljevo__